archive-dk.com » DK » F » FROSTCUP.DK

Total: 214

Choose link from "Titles, links and description words view":

Or switch to "Titles and links view".
  • Frost Cup - Hvem vandt?
    konkurrence Men tredjepladsen gik overraskende til Lene Aakmann Møller der trods en kun 5 måneder gammel baby på sidelinien formåede at løbe sig op fra en 10 plads i første afdeling til en plads på podiet K35 49 Helt anderledes spænding var der er i denne dameklasse hvor vinderen Tina Kragh Nielsen kæmpede med Dorthe Gram Først i sidste afdeling faldt det på plads at Tina skulle øverst på podiet med 3 førstepladser mod Dorthes 2 Kun 1 point skildte de to ligesom der kun var 1 point mellem 3 og 4 pladsen Her blev hjemmebanen er fordel for Christel Baastrup Andersen der tiljublet af de øvrige Herlevløbere sejrede over Berit W Østergaard K50 Spænding var der også i de voksnes rækker da 2 og 3 pladsen rent faktisk sluttede med samme pointtal men da Marianne Flindt på dagen var hurtigere Lene Slothuus kom den stygge regel om at være bedst på dagen i anvendelse Suveræn vinder med 4 førstepladser var Inger Plum M0 34 Martin Frederik Laursen sejrede foran Christian Gaaei Jensen men ikke uden dramatik Martin startede ud med en fratrækker og en andenplads efter Christian men herefter var kanonen stillet ind og tre førstepladser cementerede sejren Christian gav ikke op og noteres for 1 førsteplads og 3 andenpladser Bag de to fandt Mads Emil Romme også vej til podiet M35 49 En kendt løbefigur rundt i mange afkroge af landet er Torben Bille der også leverede en suveræn præstation Dermed kunne han tillade sig at pleje en skade i sidste afdeling for 4 førstepladser kan man ligesom ikke gøre så meget ved Lige så pålidelige var både Steffen Galster bag ham og Thomas Aabye De to klubkammerater sørgede for at tage henholdsvis alle andenpladser og alle tredjepladser Og sørme om ikke også Brian H Hansen tog alle fjerdepladser Er der nu også matchfixing i motionsløb M50 Denne klasse var i kraft af Bo Lajos offentlige udmeldinger om hvor mange intervaller han trænede hvor meget pasta han satte til livs og pr trusler ikke den kedeligste Læg dertil at alle podiekandidater faktisk havde vundet en afdeling så det var tre stærke herrer der skiftedes til at dele øretæver ud Sidste stik tog Bo hjem og dermed var Rolf Køngerskov henvist til andenpladsen mens René Christensen måtte tage til takke med tredjepladsen Hvilken forrygende fight der først faldt på plads til allersidst idet alle tre herrer havde muligheden for at hjemtage sejren 10 Km K0 34 Tanni Christensen kunne med 2 førstepladser nok have lavet ravage i denne klasse men to udeblivelser belaster kontoen for meget og dermed var Tanni ude af podiet på fjerdepladsen Derfor var der plads til Signe Versterre der blev en sikker vinder Bag hende var der god kamp om placeringerne idet Melissa Voigt Hansen slog Megan Pritham når det altså ikke lige var omvendt Megan havde desværre en off day i Værløse og så var Melissa stukket af K35 49 Godt væddeløb var der i denne klasse hvor man kunne se to taktiske opfattelser

    Original URL path: http://www.frostcup.dk/20-hvem-vandt (2016-04-29)
    Open archived version from archive


  • Frost Cup - Velkommen || Frost Cup
    Afdeling 2 Afdeling 3 Afdeling 4 Afdeling 5 Afdeling Samlet stilling 5 km Samlet stilling 10 km 2011 2012 1 Afdeling 2 Afdeling 3 Afdeling 4 Afdeling Samlet stilling 5 km Samlet stilling 10 km Kontakt Kontaktinfo Frost Cup 1 Afd 20 11 2016 kl 10 00 Vi starter på Flyvestation Værløse hvor man både oplever mageløs natur voldsomme vidder og en imponerende lang landingsbane Startliste samlet cup Tilmelding 1 afd 2 Afd 11 12 2016 kl 10 00 Det er juleafdelingen af Frost Cup 2016 17 og det SKAL fejres I år løbes juleafdelingen i Herlev Det bliver en afdeling med gode tider Startliste samlet cup Tilmelding 2 afd 3 Afd 8 1 2017 kl 10 00 Som tidligere er 3 afdeling i Utterslev Et hyggeligt og naturskønt målområde glæd jer Startliste samlet cup Tilmelding 3 afd 4 Afd 5 2 2017 kl 10 00 Det er ikke uden grund at denne afdeling tidligere er har fået navnet Kongeetapen Der er lagt op til en hård omgang på grusstier Startliste samlet cup Tilmelding 4 afd 5 Afd 5 3 2017 kl 10 00 Sidste afdeling af Frost Cup afvikles i år i Lyngby Det er er som altid en hurtig flad rute som lover høj fart DAF opmålt og stedet hvor mange slutter af med en PR Startliste samlet cup Tilmelding 5 afd 1 afd 20 11 2016 2 afd 11 12 2016 3 afd 08 1 2017 4 afd 5 2 2017 5 afd 5 3 2017 Facebook Home Email Udskriv POLAR Frost Cup 2015 2016 er slut til 07 marts 2016 Tak for denne gang Tak til alle deltagere tak til alle sponsorer tak til arrangørklubberne Og tillykke Tillykke til alle som deltog tillykke til dem der vandt podie hånderet PR eller over sig selv vejret Vi

    Original URL path: http://www.frostcup.dk/index.php (2016-04-29)
    Open archived version from archive

  • Frost Cup
    Email dette link til en ven Luk vindue Email til Afsender Din email Emne Send Annuller

    Original URL path: http://www.frostcup.dk/component/mailto/?tmpl=component&template=yoo_drive&link=64d8c08b08f4be8d7801aa487bd00823654068b8 (2016-04-29)
    Open archived version from archive

  • Frost Cup - Tilmeldingen er åben
    er klar til 5 sæson Det er et lille jubilæum og derfor har vi lagt en fed gave i kurven til de hurtige 200 stål termokopper med logo eller rabat på tilmeldingen Det kan betale sig at være en early bird Skynd dig der blev udsolgt til den samlede cup sidste år og der er ikke flere pladser i år Frost Cup skal være hyggelig og overskuelig en fest blandt

    Original URL path: http://www.frostcup.dk/64-tilmeldingen-er-aben?tmpl=component&print=1&layout=default&page= (2016-04-29)
    Open archived version from archive

  • Frost Cup
    Email dette link til en ven Luk vindue Email til Afsender Din email Emne Send Annuller

    Original URL path: http://www.frostcup.dk/component/mailto/?tmpl=component&template=yoo_drive&link=fb18667a5b6d4d55b7cbd65128edbd1f4f8d6231 (2016-04-29)
    Open archived version from archive

  • Frost Cup - Tak for en fantastisk sæson
    mellem tre løbere der havde ligget tæt i alle afdelingerne Selvom Kirsten Jensen løb en 3 plads hjem var det desværre for hende ikke godt nok Lina Kaufmann blev 2 er og Sonja Vinkler 3 er Herre 0 34 Kort distance Endnu en åben distance hvor Malthe Nielsen og Jesper Erichsen så ud til at skulle kæmpe om sejren Men da ingen af de to stillede til start blev vinderen Jesper da han ikke havde brugt en fratrækker endnu Emil Rotbøll løb en 2 plads i hus og nummer tre blev Henrik Bacher Herre 34 49 Kort distance På forhånd var posiets øverste placeringer på plads Rolf Traberg som vinder Henrik Hansen som 2 er Tilgengæld var der spænding om 3 pladsen som Robert Frandsen sikrede sig på et stærkt løb der også gav ham en 3 plads på dagen Herre 50 Kort distance Endnu en af de suveræne løbere Bent Povlsen sikrede sig alle fem sejre og dermed også sejren På 2 pladsen kom Morten Møller 3 pladsen gik til Bo Lindgren der blev nummer to på sidste etape Dame 0 34 Lang distance Anna Westergaard var inden søndagens løb sikker på den samlede sejr Hun havde fire sejre og kunne derfor ikke slås Tilgengæld havde der hele vejen igennem været tæt opgør mellem Tanya Regnesgaard og Natasja Munch Det endte dog med en anden plads til Tanya der vandt sidste afdeling og 3 plads til Natasja med kun et enkelt point i mellem dem Dame 35 49 lang distance Dette podie var helt åbent da dagen startede Marlene Christiansen har dog løbet sig i form i Cuppen og vandt den sidste afdeling og dermed også sin aldersgruppe Nummer to blev Kristine Rasmussen og nummer tre Signe Vesterre kun med ét enkelt point i mellem de to Dame 50

    Original URL path: http://www.frostcup.dk/63-tak-for-en-fantastisk-saeson?tmpl=component&print=1&layout=default&page= (2016-04-29)
    Open archived version from archive

  • Frost Cup
    Email dette link til en ven Luk vindue Email til Afsender Din email Emne Send Annuller

    Original URL path: http://www.frostcup.dk/component/mailto/?tmpl=component&template=yoo_drive&link=f8d4eea6d239cf4f804f25f9bb8703f0b0e5444c (2016-04-29)
    Open archived version from archive

  • Frost Cup - Klar til slutspillet
    hos damerne Lene Kristiansen har sat nye standarder i klassen og er suverænt i spidsen Sikker på en podieplads er også Lina Kaufmann hvis hun møder op og bliver mindst nummer 5 Men så hvad så Kirsten jensen ser ud til at ligge til at tage tredjepladsen Sonja Vinkler er lige bag hende men á point og kan sagtens løbe tredjepladsen hjem hvis hun slår Kirsten med mindst 1 point Uha det er spændende hvem løber med præmien fra Salomon Lang Dame 0 34 år Efter at have sat sig på 4 førstepladser sidder Anna Westergaard på tronen i de unge damers klasse på den lange distance Bag hende er der 3 der bejler til podiepladserne Natasha Munch ligger øverst af de 3 Tanya Arp Regnersgaard kommer efter og Annelisa Jústadóttír Møss ligger sidst i den jagtende trio Tanya har allerede brugt en fratrækker så hun skal præstere hvis hun skal gøre sig håb om at slå Laura der er den eneste af de 3 der er sikker på en podieplacering Annelisa er på podiet hvis Tanya ikke dukker op eller har en meget dårlig dag Lang Dame 35 49 år I denne klasse er der vendt op og ned på podiekandidaterne Charlotte Skaunsgaard er ikke set siden 2 meget sikre førstepladser og dermed er feltet åbnet ingen i toppen er sikre på noget 4 løbere slås om 3 podiepladser Marlene Christiansen får mindst en andenplads Kristine Rasmussen får mindst en tredjeplads men Signe Versterre der pt ligger nummer 3 har allerede brugt en fratrækker hvilket kan bane vejen for Rikke Erichsen Så denne kabale er svær at forudsige Endnu en grund til at glæde sig til Lyngby Lang Dame 50 år Hvis man vil se det modsatte billede af førnævnte klasse så se her på intet tidspunkt er der blevet byttet om på rækkefølgen på intet tidspunkt er der nogen der er udeblevet på intet tidspunkt har der været tvivl om udfaldet fra start til slut har Susanne Braathen ført an Skarp forfølger har været Vibeke Hansen der har været tættere på førstepladsen i tid end på tredjepladsen der går til Lene Stoltze 4 x førsteplads 4 x andenplads 4 x tredjeplads det behøver ikke at være så besværligt vel Kort Herre 0 34 år Klassens suveræne førstemand åbnede kampen i klassen ved at udeblive i Værløse Rygtet vil vide at han ikke kommer i Lyngby her skulle han ellers kun blive nummer 3 for at tage førstepladsen hjem Men det ser så ud til at Jesper Erichsen eller Emil Rottbøll skal kæmpe om førstepladsen En spændende dyst Jesper har lutter andenpladser Emil har tredjepladser og en førsteplads Henrik Bacher Kasper Bay og Kim Nikolajsen slås om tredjepladsen Kort Herre 35 49 år Der er kun spænding om tredjepladsen i denne klasse når det kommer til podieplaceringerne Michael Pilegaard Hansen Robert Frandsen og Karsten Mosegaard skal have afgjort hvem der skal have hæder og præmier med hjem Michael er forrest men han har brugt en fratrækker og det betyder

    Original URL path: http://www.frostcup.dk/62-klar-til-slutspillet?tmpl=component&print=1&layout=default&page= (2016-04-29)
    Open archived version from archive